Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

1e100.net nedir?

Bir çok bilgisayardan bağlantı yapıldığı gözlenen 1e100.net adresinin ne olduğunu detaylı incelemeye aldık. Dns kayıtları incelendiğinde google a ait bir domain olduğu görüntülenebiliyor, ismin de google ı andırması ilginç gelince detaylı inceleyelim dedik.

Google in ismini aldığı googol sayısı 1.0 10100 e eşit bir sayı bunun numerik olarak diğer bir yazılışı da 1 e 100 veya 1 100. Bu açıdan incelendiğinde bu domainin googleın kaynağından gelmekte olduğunu görüyoruz.

Peki bilgisayarlarımızdan bir çok bağlantı yapılan bu sitenin özelliği nedir?


Bildiğiniz gibi geçtiğimiz yıl google chrome tarayıcısını çıkarttı. Bu tarayıcı ile gelen özelliklerden birisi de zararlı sitelei bağlantı yapılmaya çalışıldığında tespit edip kullanıcıları uyarmasıydı. 1e100.net de tam bu özellikle kullanıma girmiş bir sistem barındırıyor, yani zararlı sitelerin chrome tarafından kontrol edilmesi bu adres üzerinden yapılıyor.

Bu kontrol işlemi içinde bilgisayarlarımızdan bu siteye bağlantı kuruluyor. Yani Google Chrome Browser ile herhangi bri siteye bağlantı yapmaya çalıştığımızda tarayıcı önce 1e100.net sitesine gidip bağlanmak istediğimzi sitenin zararlı bir site olup olmadığını soruyor.

Yoruma kapatılmış.