Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

4-8-15-16-23-42


Lost S06 – E04 Yayınlandı. 6. sezonu ile dünyayı kasıp kavuran, hakkında binlerce soru sordurup, teoriler üretilmesine neden olan Lost’ta düğümler yavaş yavaş çözülmeye başlıyor gibi. Sydney’de uçağa binip Los Angeles’e gitmeye çalışırken uçakları düşerek kendilerini bir adada bulan insanların hikayesi olarak başlayan dizi, daha ilk bölümünden sonra basit bir ıssız adaya düşersen yanına ne alırsın hikayesi olmadığını kanıtladı. 2004 yılından bu yane devam eden diziyi izleyenler yoğun mistik olaylar, tuhaf durum ve yaratıklar ve sezonlara verilen uzun aralar nedeni ile neredeyse dizinin başını unuttu. Fakat diziyi izleyen herkes, 4-8-15-16-23 ve 42 sayılarını ezbere biliyor ve merak ediyordu.

Öncelikle belirtmeliyim ki birazdan yazacaklarım diziyi ve özellikle son bölümü izleyenler için spoiler olabilir. bu nedenle okuyup okumamak size kalmış.

Dizinin en başından beri duyduğumuz rakamları biliyorsunuz. Bu rakamlar zaman zaman bir plakada zaman zaman bir formada görünerek zaten fenomen halini aldı. En başından hatırlarsak hugo reyes (hurley) bu rakamları akıl hastanesindeki bir deliden duymuş ve bu rakamlarla oynadığı lotodan büyük ikramiye kazanmıştı. Desmond hatchteki patlamadan önce dünyayı kurtarmak için 108 saniyede bir bu rakamları bilgisayara giriyordu. Adaya daha önce black rock ile gelen Rousseau ‘nun yardım çağrısı için gönderdiği telsiz mesajını engelleyen sinyallerde de bu rakamlar söyleniyordu. Bunlar ve daha bir çok yerde karşımıza çıkan rakamların neyi ifade ettiği sonunda açıklandı. Açıklandı açıklanmasına ama henüz tam olarak sorularımız bitmedi.
4- Locke, 8- Hurley, 15- Sawyer, 16- Sayid, 23-Shephard ve 42- Kwon

Rakamları Jacob ve Black smoke (essau, çakma locke) un bildiği bir mağaranın duvarlarında yazarken gördük. Tabi isimler değil soyadları vardı. Bu nedenle 23 ve 42 numarların karşılıkları hakkında değişik seçenekler var. Jack uçakta babasının tabutu ile yer alırken Koreli çiftimizin soyadları Kwon ve doğmuş bir çocukları var. Hal böyleyken kişilerin koltuk numaralarına bakacak olursak 23 numarada Jack’in oturduğunu görebiliriz.

Bu bölümde bu numaraların adayı korumaya aday kişiler olduğu vurgusu yapıldı. Locke kılığına giren black smoke adada korunmasına gerek bir şey olmadığı iddiasıyla sawyer’a eve dönme ısrarında bulundu. Dizinin başlangıcında vurgulanan iyi ve kötü dengesi her ne kadar Jacob un iyi, Essau’nun kötü taraf olduğunu düşündürse de, halen kimin iyi kimin kötü taraf olduğu konusunda karmaşa devam etmekte.

Sayılara dönecek olursak, duvarda bu sayı ve isimlerden başka üzeri çizilmiş bir çok isim olduğunu da gördük. Locke’un ismi black smoke tarafından ziçildikten sonra geriye 5 isim kaldı. Daha önceki isimleri Jacob’un mu yoksa black smoke un çizdiği ise bilinmiyor. Birinci seçenek Jacob’un adaylıktan çıkardığı kişilerin ismini çizdiği, ikinci seçenek ise Black smoke’un isimleri etkisiz hale getirdikten sonra bunları elediği gerçeği.

Adada bu bölüm ortaya çıkan çocuk ise black smoke a kuralları hatırlatıp duruyor. Çocuk ya hakem ya da jacob’un yeni bir yansıması olabilir.

Bu arada uçağın hiç düşmediği varsayılan paralel evrende karşılaşmalar devam ediyor. Claire- Kate, Kate-Sawyer, Locke-Jack, Locke-Hurley, Lock – Ben ve Lock- Rose karşılaşmalarını gördük. Rose ve Locke karşılaşmasında duvarda asılı tabloda Penelope ve Desmond’ın resimleri olduğu dikkatli gözlerden kaçmadı.

Bölümle ilgili yazılacak çok şey var, ancak nereden tutarsak elimizde kaldığı ya da uygun düştüğü için biraz daha izlemek ve görmek daha iyi olacak sanırım.

Yoruma kapatılmış.