Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Beğenilen Bir Blog Olmanın Yolları

Bloglar ve blogcular gelir gider, önemli olan kaliteli ve okunan bir bloga sahip olmaktır. Blogun için doğru konu ve figürleri bulduktan sonra, biraz çaba ile çok okunan bir blog olmamanın zorluğu yoktur. Bir başka blogu açıp kendi blogunla karşılaştırdığında hayal kırıklığına uğramamak için, kaliteli bir blog sahibi ve yazarı olabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar var ve onları senin için yazdım;

1- Özel bir okuyucu kitlesi ve içeriği hedeflemek

Blogda belli bir içerik yayınlarsan, o içeriği özel olarak takip eden kişilere ulaşmak daha kolay olacaktır. Her konuda yazan bir blogun elbette ki okuyucuları olacaktır, ancak onlar sadece aradıkları özel bir şeyi okuduktan sonra blogunu terkeder ve daha sonrasında gelmezler. Yine de karışık yazılmış bir blogun varsa ve bu blogu özel bir kitlenin okuyacağı bir içeriğe çevirmek istersen bunun için geç değildir. Ziyaretçilerinin en çok hangi konularla ilgilendiğini gözlemleyerek bunu daha sonra da gerçekleştirebilirsin.

2- Orijinal ve dürüst olmak

Sürüyü izlemenin hiç bir cazip yanı yoktur. Birilerinin yaptıklarını taklit etmek ya da onları aynen kopyalamak sana hiç bir şey kazandırmaz. Orijinal olan tektir ve her zaman ilgi çeker.

Dürüst olmak çok önemli, doğrulanması gereken bilgileri doğrula, sana ait olmayan bilgiler için bağlantılar vermekten çekinme. Okuyucular dürüst yazarlara güvenir.

3- Biraz tartışmanın kimseye zararı yoktur.

Düşüncelerini anlatabilmek için biraz tartışmanın sakıncası yoktur ve tartışma her zaman ilgi görür. Okuyucular her zaman biraz kışkırtıcı olan yazarları sever, belki senden nefret edenler ya da trollerle karşılaşabilirsin, ama gerçek okuyucu kitlenin yanında bu bir kaç kişinin önemi yoktur.

4- Bir konuk blogcu ilan et

Herhangi bir blogcudan ziyade, izlenilen ve beğenilen bir blog yazarını konuk etmek her zaman ziyaretçi kazandırır. Çok takip edilen blog yazarlarının yazıları nerede olursa olsun izlenir ve arşivinde bulunarak aramalarla sana trafik sağlaması bilinen ve güvenilir bir yoldur.

5- Kayıtları basitleştir.

Bir RSS okuyucuyu sitene ekle, böylece ziyaretçiler kolayca RSS okuyucuları ile seni takip edebilir.
Mail ile üye olunmasını sağla.
Mobil beslemeler yap, okuyucuların IPhone ya da diğer mobil aygıtları ile yeni içeriğe ulaşmasına imkan tanı.

—-
Yazının 2. Bölümü

Yoruma kapatılmış.