Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Bir Farmville Oyuncusunun Feryadı : Bağımlı Değilim !!

Geçtiğimiz günlerde msnbc için yapılan bir çalışmaya katılan Cathy Hinz, yaptığı röportajla ses getirdi.
– Ben takıntılı değilim

Hinz için hayat neredeyse artık farmville demek, ancak o farmville oyununun neredeyse hiç zamanını almadığına yemin edecek durumda. Her zaman kurtulabilirsin ve bırakırsın, ama ben çiftliğimi planlamak istiyorum.

Hinz 50 yaşında bir büyükanne, bir apartmanın yöneticisi, internette bulunmak için zamanı var. 2009 yılında başlaması ile heryeri istila eden yabani bir ot gibi büyüyen farmville sıkıcı güncellemelerine rağmen 80 milyon oyuncuya ulaştı. Patlıcan yetiştirme ustalarından, kaplumbağa arayıcılara, mistik yumurta buluculara kadar insanlar oyun üzerinde uzmanlaşmış durumda.

Başlamanın çok kolay olduğunu dile getiren Hinz, bir oyuncu profili oluştur, ek, biç ve para kazanmaya başla diyor. Her ne kadar poker gibi oyunları oynayanlar farmville’ı komik bulsa da şu anda bu yazıyı okuyanların pek çoğunun biçilmeye hazır ahududuları olduğu da bir gerçek.

Hinz, diğer oyunlara da daha önce vakit harcadığını, çok şiddet içerdiklerini ya da karmaşık olduklarını düşünüyor. Farmville her zaman ilgisini çekiyormuş. Kendi ifadesi ile oyunun çocuksu olması onun için sorun oluşturmuyormuş.

Şu ana kadar 70 level açılmış olan oyunda Hinz 58. seviyeye kadar ilerlemiş. Kızı, kocası ve üç torunu biraz gönülsüz de olsa isteği üzerine oyuna başlamış ve Hinz onların çiftlikleri ile de ilgileniyormuş :)

Farmville’ın kendisini gerçek çiftçilik konusunda bilgilendirdiğini düşünüyor. Ona göre herkesin Farmville’dan hoşlanması gerekiyor, çünkü farmville oyunu tamamen oyuncusunun kontrolü altında, oyunda kendi isteği dışında gelişebilecek kötü bir sürprizle karşılaşma ihtimali yok.

Çiftliğinin çok özel olduğunu ve gerçek bir çiftlik gibi göründüğünü düşünüyor ve diğer çiftliklerden ayrılan noktasının bol ve değişik çeşitlerde çiçek yetiştirmesi olduğunu söylüyor.

Farmville 2 boyutlu bir oyun, tıpkı 90’lı yıllarda oynanan Nintendo oyunları gibi basit grafiklere sahip. Hinz’in çiftliği de bir çok oyuncunun yapmaya çalıştığı gibi simetrikmiş, çok çiçeği, rengarenk çitleri ve çitlerin önüne sıraladığı korkulukları varmış. Çiftliğine koyunlar yayılı durumdaymış ve tarlanın kuzey köşesinde bir villa varmış .

Hinz en çok tarlayı sürmekten zevk aldığını, işlerini kolaylaştırıcı bir programa sahip olduğunu da sözlerine ekliyor. En büyük korkusu ise Zynga’nın bir gün farmville’ı güncellemekten vazgeçmesi.

Farmville’da pek çok ücretsiz şeyin olduğunu ama biraz ödeme yapmak zorunda olduğunu dile getirirken, sinemaya gidecek olsam 10 dolar verip sadece 2 saat eğlecektim ama bu para ile günlerce eğlenebiliyorum, bu yüzden harcadığım parayı gözardı ediyorum diyor.

Facebook hesabını açtıktan sonra sadece iki kızı ile arkadaş olduğunu ancak Farmville oyununa başladıktan sonra 200 kadar kişiyi hesabına eklediğini söylüyor. Ama pek çok cümlesini bitirdiği gibi yine aynı şeyi söylüyor. “İstediğim zaman bırakabilirim”

Hinz, internet forumlarında dolaşan yalan farmville haberlerine tahammül edemiyor. Zynga’nın resmi açıklamaları olmadıkça bu haberleri dikkate almıyormuş ve hergün belirli bir zamanı arkadaşlarının duvarlarını ve farmville haberlerini izlemek için kullanıyormuş.

Arkadaşlarının bazılarının farmville’a benzeyen oyunlarla oynadığını ve bunun çok sağlıksız olduğunu söylüyor. Aslı varken sahteleri ile oynamak çok sağlıksız bir davranış diye ekliyor.

Farmville için eklediği kişileri takip ettiğini ve kötü insanları hemen arkadaşlarından çıkardığını da söylüyor.

Apartman yöneticisi olduğu için çok sayıda komşusu olması ile farmville da bulunan komşularını özdeşleştiren Hinz’e göre komşuları ile olan ilişkileri gerçek hayatını da kolaylaştırıyormuş.

Bir kaç ay önce farmville’da bulunan bir açık nedeni ile canı çok sıkılmış ve bu arada Mafia Wars oynamaya başlamış. Ancak güncellemeden sonra sorun giderilince ve hot traktör satışı da başlayınca dayanamayarak geri dönmüş. Para harcaması gerektiği için biraz üzülmüş ancak bu traktör sayesinde işlerinin çok kolaylaştığını ve bu sayede Mafia Wars’ta 40. levele gelebildiğini söylüyor.

50 yaşında olduğunu ve dışarıdaki buz gibi insanlardansa tarla komşuları ile sosyalleşebileceğini söyleyen büyükanne oyunu kontrol altında tuttuğunu ve kendisinin de kontrollü olduğunu iddia ediyor. Bağımlı olduğumu hissedersem bırakırım diyor. Ona göre ailesinden ve işineden zaman çalmıyor ve bu şeyleri farmville dan daha sonraki bir yere koymuyor.

Hinz hala farmville’da çünkü o bunu yapmak istiyor :)

Yoruma kapatılmış.