Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Dev Güneş Kulesi

Autovia A-49 İspanya’nın Sevilla kentrinin 10 mil dışında ticari amaçla üretilen ilk güneş kulesi olmaözelliğini taşıyor. Tıpkı bir dikilitaş gibi yükselen kule sabah güneşinin yüksek etkisi ile toz ve su buharınından yansıma yaparak muazzam bir görüntü oluşturuyor.

Kule 115 metre yükseklikte ve bu boyu ile 14 katlı bir binaya eşit. Yoğun beyaz ışık içinde kalması ile insanlarda dini bir nesne izlenimi yarattığını da söylemek mümkün.

Kulenin ve operasyonun sorumlusu yapıda 624 adet heliostat adı verilen ve güneşi
yansıtan devayna olduğunu belirtiyor. Her bir ayna 75000 metrekarelik alandan güneş ışığı alarak 120 metrekarelik alanın ihtiyacı kadar enerji üretiyor. Normal güneşli bir günde 11 megawatt enerji üretiyor ve bu 6000 evlik bir şehrin bir günlük tüketimine eşit bir rakam.


Yetkililer sağlanan bu enerjiden şimdilik çokta memnun değil. Hedefleri 2003 yılına kadar günlük 300 megawatt enerji üretimi sağlamak. Yenilenebilir bu enerki kaynağı ile tarımı canlandırmakta beklentileri arasında.

Binanın çevresinde korunmasız şekilde canlı dolaşımına izin verilmiyor. Bunun karıncanın üzerine büyüteç tutma şeklinde yapılan çocuk saçmalığı gibi bir durum olacağını söylüyorlar. Şu sıralarda bakım için kapalı tutulan kule Nisan ayında tekrar faaliyete geçirilecek ve bu sefer günlük 10000 ev tüketimi kadar elektrik üretimi planlanıyor.

Yoruma kapatılmış.