Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Doğa Derneğinden Bankaları Durdur Hareketi

Hasankeyf’te yapılması planlanan Ilısu Barajı bilindiği üzere pek çok tarihi zenginliğin yanısıra 12 kuş, 2 balık, 4 memeli, 2 sürüngen, 1 kelebek ve 7 bitki türünün yok olmasını tehdit ediyor. sular altında kalacak Hasankeyf’in ülkemiz ve dünya kültürel miras alanları içinde önemi ayrı bir yer tutmakta. Ilısu Barajının yapımına veren yerli ve yabancı firmalar projeden bir bir çekilirken, özellikle çevreciliği ile ön plana çıkan Garanti Bankası ve Akbank’ın halen destek vermesi doğa tutkunlarınca üzüntü ile karşılanıyor.

Doğa Derneği tarafından başlatılan çalışmada aşağıda örneği görülen mektubun bankalara ulaştırılması isteniyor.

ÖRNEK MEKTUP

Konu: Akbank, Garanti Bankası ve Ilısu Barajı

Hasankeyf, UNESCO kriterlerine göre, bütün toplumlar için korunması gereken bir dünya mirasıdır.

Hasankeyf’in içinde bulunduğu Dicle Vadisi’ndeki yaşamın sürmesi tüm insanlığın ortak sorumluluğudur.

Bu nedenlerle, birçok uluslararası kuruluş ve Avrupa bankaları, buradaki yaşamı yok edeceği kanıtlanmış olan Ilısu Barajı Projesi’nden geri çekilmiştir.

Akbank ve Garanti Bankası’nın dünyanın en önemli doğa ve kültür miraslarından biri olan Hasankeyf’i yok edecek Ilısu Barajı’nı desteklemesini veya bu projeyle herhangi bir ilişkisinin olmasını kabul etmiyorum, edemiyorum.

Türkiye’deki milyonlarca insanın güvenerek yatırım yaptığı, doğanın ve kültürün korunması için önemli çalışmaları olan bankalarınızın bu tarihî hatadan ivedilikle geri adım atmasını temenni ediyorum.

Hasankeyf’i yok edecek Ilısu Barajı Projesi’nden çekildiğinizi ve Hasankeyf’i yaşatmak için destek olacağınızı söyleyen bir açıklama, bankanızın hem bugüne hem de geleceğe yapacağı en doğru yatırım olacaktır.

Saygılarımla,

AD SOYAD

Mektubun ulaştırılması için öngörülen adresler ise ,

GARANTİ BANKASI: (0212) 318 15 54 – Ferit Faik Şahenk
Yönetim Kurulu Başkanı
Eposta: fundaotyam@garanti.com.tr; gozdep@garanti.com.tr
Faks: 0212 3181004

**
AKBANK: (0212) 385 62 75 – Suzan Sabancı Dinçer
Yönetim Kurulu Başkanı
Eposta: cigdem.ozer@akbank.com; murat.gollu@akbank.com
Faks: 0212 2781837

Doğayı ve tarihi eserlerimizi, kültürümüzü korumayı amaç edinmiş, kendi geleceği ve kendinden sonraki nesillerin geleceğini düşünen herkesi kampanyaya katılmaya davet ediyoruz.

Sizlerde bu mektubu başta belirtilen kişi ve adresler olmak üzere, tüm tanıdıklarınıza, üye olduğunuz grup ve platformlara lütfen ulaştırın. Bu iki banka ile olan işlemlerinizde kınamanızı dile getirin. Şubelere giderek şikayetten çekinmeyin, çekilmezlerse hesabınızı kapatacağınızı söyleyin ve kapatın.

Hasankeyf yok olmasın..

Yoruma kapatılmış.