Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Ev Hayvanlarını Fotoğraflamak

Hayvan dostları için en sevdikleri model kendi ev hayvanlarıdır şüphesiz. Hayvanlar doğal halleri ile fotoğraflar için iyi bir malzemedirler. Hayvanların fotoğraflarını çekmek pek o kadar da kolay değildir. Fotoğraf çekimi esnasında onları eğlendirmek, ödüllendirmek ve oyun oynamak gerekir.

Başlangıç için hayvanı yüksek bir sandalye, masa vb. kenarına oturttmak onun sınırlarını belirlemesine yardımcı olacaktır. Hareketi kısıtlanan hayvan doğal oalrak daha sakin davranacaktır.

Hayvanları hareket haline görüntülemek fotoğraflara canlılık katar. Bunun içinse düşük enstantane kullanmak daha uygun olacaktır. 1/250 ya da daha düşük bir pozlama süresi gerekmektedir. Bir çok dijital makinede artık sport-spor seçeneği bulunmakta ve hareketli görüntüler için otomatik ayar yapmaya imkan tanımaktadır.

Hayvanları görüntülerken sürekli aynı açıdan çalışmak aynı sonuçları almaya neden olacaktır. Bakış açısı ve perspektifi zaman zaman değiştirerek en iyiyi yakalayabilirsiniz. Bakış açısını değiştirirken yüksekliğin hep aynı kalması sağlanmalı ve hayvanın objektife bakabilmesi için ilgisini çekecek bazı hareketlere de gerek olmaktadır.

Hayvanların pek çoğu fotoğraflarının çekilmesine alışkın değil, objektife poz veren şımarıkları saymassak :) Fotoğraf çekme esnasına makinenin çıkarttığı sesler yabancı geldiğinden irkilmesine neden olabilir. Bu yüzden hayvanınızın kendini yanındayken huzurlu hissettiği sepet, yastık vs. yardım alabilirsiniz. Ayrıca bu tür aksesuarlar hayvanınıza huzur verdiği kadar fotoğrafınızın görselliğine de hizmet edecektir.

Fotoğrafta hayvanınızın tamamın görünmesi gerekmez. Daha küçük bir alana odaklanmak daha iyi sonuç verecektir. Evcil hayvanların yüzleri genelde anlamlı ifadeler taşıdığından sadece yüz çevresine odaklanmanız da iyi neticelenecektir.

Hayvanların fotoğrafını çekerken flaş kullanmaktan kaçınılmalıdır. Hayvan gözleri fotoğraflarda flaş kullanımı yüzünden neredeyse %100 hataya neden olur. Gün ışığında çekim yapmak her zaman daha başarılı sonuçlar verir. gün ışığı yeterli değilse ISO değerleri ile gereken ortam yaratılabilir.

Hayvanları geniş alanlar, bahçeler vb. de fotoğraflamak gereksiz işkenceye neden olur. Dikkat dağılır, siz de hayvanınızın peşinden koşarsınız.

Hayvan fotoğraflarken, rengin çekim yapılan alan ile uyumlu olmasına ve doğru bir zemin rengi kullanmaya dikkat etmelisiniz.

Yoruma kapatılmış.