Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Eyjafjallajokull Bilançosu

İzlanda’da bulunan Eyjafjallajokull yanardağının patlamasından sonra oluşan sonuçlar açıklandı. Öncelikle Eyjafjallajokull’u biraz yakından tanıyalım. Okunuşu aye yah fyah dla jow kudl olan ilginç isminin anlamı adadaki buzul dağı. Toplam 1666 metre yükseklikte. Mart ayında gerçekleşen patlamadan sonra olan nisan patlaması ilkinden 20 kat güçlü. Adada bulunan 31 yanardağından biri olan Eyjafjallajokull’un çevresinde bulunan şelaleler önemli bir turizm rotası.

Patlama sonrasında oluşan lavlar tam 13 kilometre uzaklığa kadar ilerlemiş. Çek cunhuriyeti, Danimarka, Estonya, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Almanya, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Letonya, Hollanda, Polonya, Romanya, Slovakya, Slovenya, İsveç ve İngiltere oluşan kül bulutları yüzünden en çok etkilenen ülkelerken, bu ülkelerden kalkan uçakların varış noktaları da yanardağ faaliyetlerinden nasibini almış. Ertelenen 100 bin uçuş sonrası 200 bin İngiliz, 30 bin İzlandalı ve 20 bin Fransız yolda kalırken, yolda kalan toplam yolcu sayısı 7 milyon olarak açıklanmış.

Avrupa ekonomisi toplam 6 gün süren krizde 2 milyon dolar yara alırken, havacılık sektörünün kaybı 200 milyon dolar olmuş.

Yoruma kapatılmış.