Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Facebook 2009 yılını özetledi.

Facebook yöneticileri 2009 yılı içinde en çok kullanılan terim ve kelimeleri derleyerek kullanıcıları ile paylaştı.

En çok kullanılan kelimelerde başı hiç şüphesiz oyunlar çekiyor. Farmville bu yıl zirveye otururken peşinden yine aynı tür bir oyun olan Farmtown geliyor. Bu iki kelimeyi social living kelimesi izliyor. Facebook kullanıcıları oyunu seviyor. Çiftlik oyunlarının dışında restaurant city, pet society, yoville gibi bir çok oyunu oynayan kullanıcıların bu oyunlarda sanal para kazanmak için onlarca kullanıcı açtığı görülüyor.

Durum iletileri,  ingilizce tabiri ile statusler de ise fml kısaltması başı çekiyor.  kısaltma F@ My Life anlamına geliyor ve çok popüler durumda. F ile başlayan kelimeyi ise İÜK* takılabileceği için sansürledik.

Sağlık alanında en çok kullanılan kelimeler domuz gribi ve buna neden olan H1N1 virüsü, salgın hayatın tüm alanlarını olduğu gibi Facebook’u da etkisi altına almış durumda.

Kötü haberler FB’de de ses buluyor ne yazık ki, Micheal jackson’un beklenmedik ölümü, Son filmi Powder Blue’da hayatınınbitmekte olduğunu daha iyi anladığımız Patrick Swayze’ın ölümü de sevenlerinin çok sayıda paylaştığı olaylardan…

Facebook kişisel iletilerine aile üyeleri ile ilgili mesajlar yazanların sayıları da azımsanamayacak derecede. Herkes eşinden, anne ya da babasından, kardeşlerinden ya şikayetçi, ya da memnun olduğunu bir şekilde duyuruyor.

Beyaz perdenin gelişmeleri de izlenmekte.  Star Trek, The Hangover , New Moon ve Daniel Radcliffe’li  Harry Potter en çok bahsedilenler arasında .

Biz milletçe ne kadar futbol tutkunuysakta dünya spor denilince beyzbolu akla getiriyor.

İnternet alanında en çok konuşulanlarda ise Twitter geliyor. Facebook’un tahtını sarsacağı düşünülen Twitter, her ne kadar en çok söz edilenlerden de olsa, kelimenin kullanılma sayısı giderek düşmekte.

Müzikte favori ise ilginç şarkıları ve tarzıyla dillerden düşmeyen Lady Gaga olmuş.

*İÜK : İnternet Üst kurulu :)

4 yorum

  1. nermin diyor ki:

    oyun kaydetmek istiyorum

  2. nermin diyor ki:

    evet oyun istiyorum

  3. kerem diyor ki:

    yyyyyyyyyyyyya pet socitiy oynamak istiyorum