Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Gut(Damla Hastalığı) Nedir? Tedavisi

Gut hastalığı nükleik asitlerde bulunan pürin denilen azotlu maddelerin metabolizma bozulması sonucu meydana gelir. Her yaşta ve her cinste görülebilir. Gut Hastalığı daha çok erkekler de görülür ve genel olarak orta yaşlarda meydana gelir. Hastalığın sebepleri ve şiddetlenme nedeni
aşırı yeme ve içme,soğuktan etkilenme,ameliyat olma ve yorgunluk olarak sayılabilir. Krizler haftada bir de gelebilir yılda bir gibi uzun zaman aralıklarında da gelebilir. Gut hastalığında vücudun ürik asıt yapımı hızlanır ve kandaki düzeyi normalin üzerine çıkar.

Daha sonra kıkırdaklarda,yumuşak dokularda birikerek kristalleşme gösterir. Buna bağlı olarak Eklem yerleri şişer ve ağrı meydana gelir. Gut hastalığı olanların uyması gereken diye kuralları aşşağıdaki gibidir. 1.Pürinler: Diyet süresince pürin miktarı fazla olan besinler yasaklanır. Pürin yönünden en zengin ürünler; Havyar,Beyin,Böbrek ve Kuru baklagillerdir. Bu besinlerden özellikle kriz zamanında kesinlikle alınmamalıdır. Hasta protein ihtiyacını süt ve süt ürünlerinden,yumurta,tahıl gibi ürünlerden karşılayabilir. 2.İçki: Hasta kesinlikle alkollu içki içemez. Genel olarak gut hastalarına çay ve kahve önerilir. Bunun sebebi ise çay ve kahve’nin içerisinde kafein olmasıdır.

Yoruma kapatılmış.