Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

İnterneti değiştiren 9 site

İnternette milyonlarca web sitesi bulunmakta. Çoğu benzersiz olmakla birlikte, bir çok kopya içerikli ve değeri bulunmayan bir o kadar da site var.

Ama sayacaklarım öyle değil, bu siteler interneti değiştirdi. Çoğunlukla iyi işler yapıp, tüm dünyanın internet kullanımı tercihlerini belirleyen bu siteler şunlar:

1-Wikipedia: Bilgiye ulaşma yolumuzu değiştirdi. Daha önce ya yazılı kaynakları kullanıyorduk, ya da internet ansiklopedilerine önceden para ödeyerek abone oluyor ve içeriklerinden faydalanıyorduk. Wikipedia tamamen ücretsiz içeriği ile hayatımıza girdi. Kullanıcılarına düzeltme ve içerik girme imkanı tanıyarak, milyonlarca bilgi kaynağının kontrollü olarak tüm dünyanın paylaşımına açtı.

2-Amazon: Alışveriş yapma şeklimizi değiştirdi. Amazon’dan önce internette alışveriş yapmak, katalog isteklerini postalama seviyesinde idi. Amazon tüm ürünleri bölümlere ayırdı, açıklamalarına yer verdi, karşılaştırma yapma imkanı sağladı. Aklımıza gelemeyecek şeylerin bile satışını sağladı. Özgür alışverişi destekledi. Hem işi ticaret olanlara hemde sıradan insanlara oturduğu yerden kolay alışverişin keyfini yaşattı.

3-Hotmail : E- posta yollarını değiştirdi. Daha önce kullanılan e-postalarda gönderilen posta bir program yardımı ile alınır ve servis sağlayıcıdan silinirdi. Sadece okuduğun bilgisayarda kayıtlı tutabilir ve o bilgisayarın bulunduğu yerin dışında bir yerde ihtiyacımız olduğunda ulaşamazdık. Hotmail web tabanlı mail mantığını geliştirip yaygınlaştırarak, çok büyük bir değişikliğe imza attı. İnternet bağlantısı olan heryerden erişilebilecek bir e-posta servisi kurarak tüm benzerlerine liderlik etti.

4-Facebook: Sosyal paylaşım ağlarının ilki olmasa da şüphesiz en popüler ve en çok tercih edileni oldu. birbirini tanıyan ama görüşemeyen insanları birbirleri ile buluşturdu. Daha önce yaygın olan internette kimliğini gizleme politikası facebook ile altüst oldu. İnsanlar çekinmeden bilgilerini, fotoğraflarını siteye ekledi. Tüm dünyada birbirini tanıyan ama uzak düşmüş insanların biraraya gelmesini sağladı. Sadece internetin değil günlük hayatın bir parçası oldu.

5-Gutenberg: İnsanların kitap okuma yolunu değiştirdi. İlk e-kitabı yaratarak, bunları özgürce kullanıma sundu.Bir çok dilde binlerce kitaba, herhangi bir yerden ulaşımı sağladı.

6-Twitter: Kısa mesajların yolunu değiştirdi. 140 karakterlik durum mesajları internetin şüphesiz en büyük yeniliklerinden biri oldu. Özellikle büyük firmaların müşteri hizmetleri, müşterileri ile bağlantı kurmanın en ucuz ve kolay yolu olarak twitter’ı işaret etti. Twitter ile ünlü kişiler erişilebilir oldu.

7-Youtube: Eğlence anlayışımızı değiştirdi. youtube’dan önce görüntüleri izleyebileceğimiz bir alan bulunmamaktaydı. Belki bazı görüntülere ulaşabilirdik ama bant genişlikleri, internet ücretinin video dosyaları ile kabarması nedeniyle web yayıncıları tarafından tercih edilen bir yol değildi. Youtube ile birlikte 10 dakikanın üzerinde olmayan ve telifi bulunmayan her türlü video paylaşımı mümkün oldu. Milyonlarca insanın hergün bağlandığı bir site olmayı haketti.

8- Geocities: Artık tarihe karışmış olsa da internet kullanıcılarının en iyi bildiği sitelerden biri oldu. Kişilere kendi web sayfalarını yapma imkanı sağladı. Başlangıçta sadece bilim adamları, teknoloji ile ilgili insanlar ve akademik personel tarafından tercih edilen geocities ile herkesin bir web sayfası oldu. Web tasarımcıları belki de işlerine ilk adımı geocities ile attı.

9- Google: Her şeyi değiştirdi. Herşeyi değiştirmiş olması belki biraz dramatik olsa da, internetin neredeyse heryerini ve herşeyini değiştirdi. İnternete bağlanan biri hergün mutlaka bir google servisinden yararlanıyordur. Google ile arama yapma, blogger ile bir blog hazırlama, picasa ile fotoğraf görüntüleme ve hepsi aynı yerden kontrol edilen daha yüzlerce servisle google neredeyse internetin sahibi oldu.

Yoruma kapatılmış.