Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Karekod Barkod

Bugunlerde sık sık televizyon ve diğer basın organlarında eczanelerde uygulanması planlanan karekod sistemi ile ilgili haberler görüyoruz. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun 1 Mart itibari ile uygulanmasına karar verdiği sistem, çeşitli aksaklıklar nedeniyle 16 Mayıs’a ertelendi.

Karekod barkod sistemi ile her bir kutu ilacın ayrı numaralarla işaretlenerek, son kullanıcıya kadar takip edilmesi öngörülüyor. Bu sistemle son kullanma tarihi geçen ilaçların hastalara satılması da mümkün olmayacak. İlaç takip sistemi ile izlenecek ilaçların reçete girişleri Medula Bilgi Sistemi ile entegre çalışacak ve bu alanda oluşabilecek haksız ilaç alma gibi sorunlar ortadan kalkacak.

Karekod sistemi ile küpür kesme ve kurumlara fatura etmede küpür yapıştırma zorunluluğu ortadan kalkacak.

Sistemin başlaması gereken 1 Mart tarihinde sisteme doktor, eczane ve ilaçlarla ilgili gerekli bilgi girişleri yapılamadığı, ilaçların tamamında karekod bulunmaması nedeni ile erteleme yaşandı. Son günlerde sık sık kapalı olan online ilaç giriş sistemi nedeni ile eczanelerde de reçete işleme açısından sorunlara neden olurken, zaman zaman ilaçlarını almak isteyen kişilerin mağduriyetine de sebep olabiliyor.

Karekodların okunabilmesi için 3D (3 boyutlu barkod okuyucu) olması gerekiyor. 3D karekod okuyucuların fiyatları 150 $ dan başlayarak 300-400 $’a varabiliyor.

Yoruma kapatılmış.