Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Nefes Filmi Hakkında İlk Yorumlar Olumlu

Sinemada gösterime girdikten sonra hakkındaki yorumlar yavaş yavaş artan NEFES filmi hakkındaki yapılan yorumların büyük çoğunluğu olumlu yönde. İnternet üzerindeki bir çok tartışma platformu ve forumlardaki anketler de de Nefes filmini izleyenlerin büyük çoğunluğunun beğendiği yönünde sonuçlar ortaya çıkmaya başladı.

Filmi izlemiş birisi olarak gerçekten bende filmi beğenenlerdenim. Özellikle benimde beğenmiş olduğum Filmin en sonundaki Karakol Baskını da benim gibi diğer tüm filmi izleyen kişilerinde en sevdiği ve en etkilendiği sahne olmuş. Gerçekten o an unutulmaz ve bir o kadarda heyecan verici bir sahneydi. Gözlerinizden yaşların akmasına hakim olamıyorsunuz. Eğer halâ gitmeyenler varsa kesinlikle gitmelerini tavsiye ediyorum.

63 yorum

 1. cetin uygun dedi ki:

  muhtesem bir film. turk sinema tarihinde kose basi bir film olmaya aday. umarim halkimiz filme gerekltigi ilgiyi gosterir.

 2. admin dedi ki:

  Evet çetin bey. Son yıllarda yapılan Türk Filmleri arasında bence de 1. sırada olmaya aday bir film. Halkımızın gösterdiği ilgi şuanda gayet yüksek.

 3. selcuk dedi ki:

  Gercekten guzel bir yapmıslar, tebrik etmek lazım yapımcıları. Heleki film in sonlarındaki karakol baskını, bana Er Ryan I Kurtarmak filmindeki giris sahnesini anımsattı, seslendirme ve efectlerde cok iyi olmus.

 4. gonca dedi ki:

  Son yıllarda seyrettiğim en güzel filimdi. Sabah uyandığımda bile hala etkisini üzerimden atamadığımı farkettim. Filmi soranlara tavsiye ederken bile gözyaşlarım akmasını kontrol edemiyorum. Tüylerim diken diken oldu seyrederken. Sadece ben değilki bütün salon.Tık yoktu inanmayacaksınız ama….. Helede Yüzbaşı karakterindeki Mete bey ve diğer oyuncuların performanslarına diyecek tekbir kelime yok. Hepsi mükemmeldi. Ama Mete Bey’e ayrıca teşekkürler, herhalde bu rolün hakkını kendisinden başka kimse veremezdi….. Elinize, yüreğinize sağlık .Böyle bir süreçte böyle bir film çekebilme cesaretini gösterdiğiniz için, tüm emeği geçenleri teker teker kutlarım…. Lütfen vazgeçmeyelim, yenilerini bekliyorum…..

 5. gonca dedi ki:

  Lütfen seyredenler yorumlarını yazsın…. Bir çığ gibi büyüsün filimin sesi….. Yurt dışı festivallerde böyle filmler gösterilsinki, Türk askerinin büyüklüğünü anlasınlar…..

 6. admin dedi ki:

  Evet Gonca Hanım Haklısınız. Son Yıllardaki en güzel Filmlerden Birisiydi. O Filmin Sonundaki Karakol Baskını Sahnesi Zaten insanın içini eritiyor.

 7. zeki karaca dedi ki:

  son zamanlarda seyrettiğim en heyecansız filmdi.insan biraz daha aksiyon sahnesi yapmazmı.

 8. hanzade dedi ki:

  evet film güzeldi. helkede böylesine kritik bir zamanda. bir şehit ailesinin o filmi izlediğini düşünmek beni korkutuyor. açıkcası zaten şu aralar yeterince öfkeliydim o insan dediğimiz dağda yaşayan domuzlara . bu film öfkemi 2 ye katladı. ama filmin sonunda şunu beklerdim o şerefsizi öldürmeyi ben olsam sağ bırakmazdım . onlar bizlere acıyorlarmı ki ben onlara acıyayım. ayrıca doktoru göremedik oda ayrı bir merak. ama herşeye rağmen güzeldi. herkezin emeğine.sağlık

 9. MURAT AKSUYEK dedi ki:

  GİDELİ 2 GUN OLDU HALA ETKİSİNDEYİM,İYİ İNCELENMİŞ,KONUSUYLA OYUNCULARLA GÜÇLÜ BİR YAPIM OLMUŞ.SADECE ÇATIŞMALARDA TERÖRİSTLERİN VERDİĞİ KAYIPLAR VE ÇATIŞMA ANI GÖSTERİLMEMİŞ.BU İLK TABİ Bİ DAHAKİ FİLMLERDE İNŞALLAH AMA KISACA ÇOK GUZEL…

 10. emre dedi ki:

  film tamamen düzmece bir senaryodan ibaret. bende askerim raplikler cok amatörce olmus. tamamen atstsubayları hedef alan bir film bu.

 11. gamzesu dedi ki:

  film güzeldi ama bildimiz şeyleri ele almışlar ayrıca heycan yokdu abartılcak kadar güzel görmüorum

 12. Bir bilen dedi ki:

  Filmi kime danışarak çekildiğini senaryonun gerçekle hiçmi hiç bir alakası olmadığını hayret ve sıkıntı ile maalesef izlemiş oldum .Nefesi kesilmiş bir film benimde nefesimin kesilmesine nerdeyse sebep olacaktı.Askeri ve onların yaşantısını çok iyi bilen biri olarak;
  -psikolojik rahatsızlığı olanları oraya bırakın komutan olarak yollamayı tedaviye alıp topluma kazandrmaya çalışılır.
  -güneydoğuya sosyal seviyesi düşükler değil toplumun her kesminden askerler gider.
  -komutanın çocuğunun olmuyor olmasının vurgulanması tatminsiz komutanların çatışmayla mı tatmin olduğu vurgulanmaktadır.Subaylar örnek aile BABAlarıdır.Askerleri de evlatları olarak görürler.
  -Subay her türlü duruma karşı hazırlıklıdır .Üstleriyle iletişim içinde planlı programlı hareket eder.
  -Ölene takılıp kalmaz. Elindekini öldürtmemeye çalışır.Acısını sonra dolu dolu yaşar.
  -Türk subayı buna savaş demez .Savaş olarak da görmez. Bu bir terör saldırısıdır,çatışmadır.
  -ATATÜRK,BAYRAK olmazsa olmazıdır.Ama sembolik takıntı değildir.
  -Subay eşi telefonda ne konuşacağını bilir eşini zorda bırakmaz.
  -Karşıdaki sanki ABD ordusu mübarek!
  -Jetler beş dakikada takviye gelir ,yerle bir eder.
  Film ne amaca hizmet için yapılmış bilemem Ama bana hiç hitap etmedi. Çünkü gerçek bu değil
  SENARYOLAR DAHA İYİ ARAŞTIRILIP DOĞRU YAZILSIN.Parama ve zamanıma yazık oldu.

 13. admin dedi ki:

  Beğenenler olduğu kadar elbette beğenmeyenlerde olacaktır. Herkesin görüşü ve yorumu kendi izlenimine göredir.

 14. doukan dedi ki:

  kardeş jet falan demişsinde daha ozman kobra helikopterlerimiz yoktu sen kan uykusnu izlemedinmi türk askeri kuzey ıraktan silah almak zorunda kalmış ayrıca yukarıda saydığın türk askeri özellikleri idealize edilmiş halidir hepsinin böyle olmasını bekleyemessin öyle olsaydı geçende 4 er bir el bombası yüzünden ölmezdi şunuda söylim zatem yüzbaşı filmde eskisi gibi hissetmediği bu sefer olanları kabullenemediğini yani yaşama iç güdüsünü kaybettiğini söylüyor adam onca catısma geçirmis bir çok arkadası ölmüs hepsini unutmus ama bu sefer unutamamıs kabullenememiş durumu bir avcı avı gördüğünde vurmaktan vazgeçmeye başladıysa artık avcı değildir

 15. doukan dedi ki:

  bu arada jetimiz yoktu demiyorum ama öyle her istedğin yere uçak yollayamıyorduk bi kez zaten karakolun yapısı herşeyi anlatıyor

 16. emre dedi ki:

  bu yaşanan dönem içerisinde izlenmesi gereken bir film soluksuz izledim filmi vizyona giren amatör gb gözüken filmler yerine tercih edilmesi gereken bir film.

 17. erdim dedi ki:

  @Bir bilen
  lütfen filmin 93 teki olayları anlattığını unutmayalım. doukan arkadaşa katılıyorum.
  filmi bende izledim ve mükemmel derece de etkilendim. Çok güzel yansıtmışlar. Amerikan askeri filmleri gibi oraya buraya bomba saçarak “süper son” yaratmamıslar. gayet iyi ve kötü yanlarıyla çok güzel bir şekilde anlatmışlar. ve herkese de tavsiye eederim.

 18. öfkeli dedi ki:

  ilk olarak denildiği gibi film abartılcak kadar etkilemiyoo doğruları abartmadan yansıttığınada inanmıyorum ama güzel olan ne biliyoomusunuz türk askerinin savaş durumunda o köpeklere nasıl karşı koyduğu teslim olmadığı canını kurtarmak için biyerlere saklanmak yerine oraları kendine siper etmeleri eveeeet oo çook bilen arkadaşımız varya jet falan demiş nerde yaşadığını zannediyomuş bilmiyoom vala güzel arkadaşlar güzel gidin vatan duygularınız kabarsın askere gitcek arkadaşlar izleyinki uyumamak gerektiğini bilin bilin başınıza neler gelebiliceğini ya sevin vatanıki birlik olalım hu vatanı sen ben değil biz kurtarıcaz tabi bunun için önce biz olmayı öğrenmeliyiz …

 19. nur özdemir dedi ki:

  dün akşam izledim ve film daha ne kadar saçmalayabilir diye sonuna kadar mideme ağrı girerek beklemek zorunda kaldım.mavi bereli komandolarımız şizofren bir komutanın bireysel kini ile idare edilmiyor.dağdaki teröristin sırf kız arkadaşını vurdu diye intikam almaya gelen pkk köpeklerini kahraman gibi gösteren detay kesitler de insanın asabını yeterince bozuyor.ne kurgusu ne anlatmak istediği ile ilgili hiç bir fikri olmayan yönetmenin ara ara sembolik şekilde teröristleri kutsallaştırmasıda insanı çileden çıkarıyor.her vurulan teröristin dimdik bir abide gibi ayakta kalması gibi.filmi her izleyeninin “mutlaka izleyin ayyy çok güzel bir film demesi” ni aklım ve dimağım almıyor.yazık çok yazık.bu magazin dünyası ne kadar kör etmiş insanları.

 20. nur özdemir dedi ki:

  sabah yazdığım yorum bakıyorum şimdi silinmiş.anlaşılan filmi beğenmeme lüksü yok yorum yapanın.

 21. taner dedi ki:

  BU FİLM BİR KÜRTÇÜ BAKIŞ AÇISINI HALKIN BEYİNLERİNE KAZIMAKTADIR
  TÜRK ASKERİ CESURDUR.ACİZ DEĞİLDİR.FİLİM KİTLELERİN BİLİNÇ ALTINA KASITLI MESAJLAR VERMEKTEDİR.DİKKATLİ OLUN OYUNA GELMEYİN.BU FİLİMİ İZLEDİKTEN SONRA HE YAHU ŞU AÇILIM NE OLURSA OLSUN KABUL EDİLMELİ BAK ASKERİMİZ BARŞEY BECEREMİYOR GİBİ BİR SAPLANTIYA GİRMEYİN.

 22. taner dedi ki:

  ASKERLERİMİZİ DELİK DEŞİK EDİLMİŞ GÖSTERMEKTEKİ AMAÇ NEDİR.YIRTIK TÜRK BAYRAĞI PARÇALANMIŞ ATATÜRK BÜSTÜYLE NE ANLATMAK İSTENİYOR.BU FİLİM VATANDAŞLARIMIZI ASKERLİKTEN SOĞUTMAK KALEYİ İÇTEN FETH ETMEK İÇİN YAPILMIŞTIR.

 23. Lothien dedi ki:

  Bir Bilen arkadaşım nereden bilmişte bu dediklerini yazmış hayret!!!
  Ben bu dediğin maddelerin hiçbirini bilmiyorum. üstelik o senaryoyu yazan adamlardan biri Hakan Evrensel.
  Bu ismi araştır, ondan sonra konuş.
  Nefes’e gittiğinizde sıradan bir hamaset macerası görmüyprsunuz doğru.. Çünkü bu film gerçekçi çekilmiş..
  Yavaşlık ve karamsar atmosfer gerçekleri yansıtıyor. Bunu da izleyiciye vermiş.Bence çekilmiş en iyi Türk filmlerinden biri..

 24. admin dedi ki:

  Sayın @nur özdemir Hanım;
  Bazı ahlaksız kişiler konulara girip küfürlü yorumlar yapabiliyor. Takdir edersiniz ki bu yorumları her zaman kontrol etmek ve düzenlemek neredeyse imkansız. Çünkü günde onlarca yorum geliyor. Bu nedenle yorumlar onaylı ve belirli saatlerde aktif ediliyor. Bu Yüzden yorumunuz geç yayınlanmıştır.

  Sayın @taner bey;
  Size sadece şu kadar söyleyeyim; Resmen saçmalamışsınız. Türk Bayrağı’nın parçalanmış halini kendinize pay çıkartmaya çalışıyorsunuz sizde bilirsiniz ki Rüzgâr sert estiği için bayraklar belirli bir süreden sonra yıpranabilir. Orasıda bir dağ komando birliği olduğu için ve doğa nedeni ile ulaşım geç sağlanmaktadır. Bu nedenle de yeni bayrak gelemiyor. Askerliğinizi yaptıysanız bunu daha iyi bilirsiniz. Eğer yapmadıysanız Herhangi bir dağ komando birliğinde bulunduğunuzda bunu daha iyi anlarsınız. Lütfen saçma sapan yorumlar yapmayın. Film Türk ORDUSUNU,Türk ASKERİNİ yerin dibine sokmuyor,Tam dersine ÖĞÜYOR ve CESARETİNİ Gösteriyor.

 25. admin dedi ki:

  Ayrıca Taner Bey;
  Askerlerimizin ŞEHİT edilişi film’de gösteriliyorsa bu insana korku mu verecek ki bunu göstermesinler? Şunu unutmayın ki TÜRK EVLADI 2-3 Kurşundan Korkmaz. Gerekirse Canınıda Kanınıda,Yedi Sülalesini de Vatan Uğruna Terkeder. Türk Askeri’nin aciz olarak gösterildiğini belirtmişsiniz. Acaba biz farklı bir film mi izledik? Türk askeri nerede aciz olarak gösteriliyor? TÜRK ASKERİ HİÇBİR MİLLETİN OLMADIĞI KADAR ASİL VE TEMİZDİR. Bunuda hatırlatırım.

 26. nur özdemir dedi ki:

  @admin
  teşekkür ederim.gönderdiğiniz e-mail ile fark etmiş oldum.

 27. Oguz dedi ki:

  Filmi dun seyrettim. Filmi etkileyici buldum. Yorum yapan arkadaslar degisik acilardan yaklasmislar. Oyunculuk acisindan guzel bir performans sergilenmis. Turk sinemasina gore ses ve efektler de guzel. Ancak yorumlar daha cok senaryo uzerinde yogunlasmis. Gercekler boyle veya degil. Bu sonucta bir film. Belgesel bir film degil yani. Konu ise bir cok gercekligi icinde barindirdigi icin soyle olsa daha iyi olur boyle olsa daha da iyi olurdu diye yorum yapabilirsiniz. Ancak karakolun fiziki durumu, daglar, oradaki yasam tarzi bunlar oldukca gercekci (erlerin eglenmesi, nobette yasananlar, tecrubesiz erlerin olayin ciddiyetinin farkinda olmayisi vs.)Bunun yani sira yuzbasi karakteri sanal bir karakter ama olasi bir karakter. Yuzbasinin olen arkadasinin uzuntusunu yasamasi olasi psikolojik bir durum. Farkli bir subay karakteri, farkli bir senaryo ile farkli bir film de cekilebilir. Biz burda kaybedersek siz de Ankara’da Istanbul’da kaybersiniz repligi bir cok arkadasin soylemini curutecek etkli bir sahne idi. Film PKK progpagandasi yapmiyor. Mahsun’un filmine giden RTE’nin ve esinin bu filme de gidip gitmeyecegini gider ise de burda da esinin aglayip agalamayacagini merak ediyorum dersem polemik yaratmis olmam sanirim. Ancak filme olan ilgi fazla oldugu icin gider diye dusunuyorum.

 28. Sessiz Ciglik dedi ki:

  Size katılıyorum ayrıca bu filmi yaklaşık 1.5 yıldır takip ediyorum ve de bölesine kritik bi zaman da çıkartmalarına hayret etmemek lazım. Bence kamera birazda karşı tarafın yaşadıklarını anlatmalıydı. Sanki Türk Ordusunun çatışmaya giren her askerinin psikolojik sorunları varmışta artık bu savaş bitsin demeye getirilmiş, kısacası açılım senaryoları. Fragmanları seyrettikten sonra hayal kırıklığı na uğradım askerimizi daha baskın, uyanık, profesyönelce göstermesi gerekirken kabuğuna çekilmiş adeta topluca katledilmeyi bekleyen insanlar görüntüsü verilmiş gibi. Son karesine gelince ben o görüntü sadece filimlerde olur diyorum her kim olursa olsun kafasına sıkardı.

 29. yavuz dedi ki:

  ben filmi birkaç saat önce izledim ve çok beğendim çok etkilendim film son zamanlarda yapılmış en iyi Türk filmi hiç bir abartı kahramanlık yok herşey çok doğal oyuncular çok başarılı. Sinema tadıyla en kısa zamanda birdaha izlemek için sabırsızlanıyorum. hatta bu sefer yalnız gidip doya doya ağlamak istiyorum. Gerçekten zamanlaması süper oldu bu filmin unutturulmaya çalışılanları zihinlere kazıyacak biçimde bir tepki oldu sanki. Bu yazıları okuyan filmi izlememiş olan sen, sana söylüyorum kapa bilgisayarı sinemaya git. DURMA!!!!!

 30. yavuz dedi ki:

  ben bu söylenenlere katılmıyorum bu sıradan bir olay değil 1993 te olmuş gerçek bir karakol baskınını canlandırmışlar. bence çok doğal çünkü: sonkalan gazi askerlerden birisi benim arkadaşımdır. Orada insanın psikolojisinin normal olması beklenemez bence. Burda bu hayattan kopup orda o şartlarda yaşamak pek kolay olmasa gerek değil mi? Filmi yönetenin ellerine sağlık yüreğine sağlık oyuncuları tek tek tebrik ederim her kare etkileyici ve duyarlıydı çok teşekkürler …

 31. d&a yavuz dedi ki:

  bende filmi dün izledim ve cok begendim insallah nefes filmin gerisi de gelir bazelerine kapak olsun TÜRKÜN

 32. d&a yavuz dedi ki:

  ben filmi dün seyretim ve hala etkisindeyim her TÜRKÜN seyiretmesi gereken bir filim yada türklügüne inan insanlarin insallah filmin gerisinin gelemsinin dilegile.
  COGUNDA KAPAK OLSUN
  NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

 33. kenan dedi ki:

  filmi bazı kişiler beğenmemiş belki oşartlar altında askerlik yapsaydınıız anlardınız karda operasyona gitmeyi,vatan uğruna hertürlü sıkıntıya göğüs germeyi

 34. SERDAR dedi ki:

  güzel film olmuş bence ama karakol biraz yapmacık olmuş.ve mevziler.çünkü saldırıya ktarşı çok savunmasız olmuş.doğuda böyle karakolulumuz yoktur bence

 35. Adil dedi ki:

  Filmden beklentilerimden midir senaryodanmıdır neden dir bilmem ama ben pek beğenmedim. Efektler etkileyici olmuştu ama filmin son sahnesine kadar konuşma ve pskolojik anlatım altında geçmesi filmi bence biraz boş göstermiş. Senaryo filmin konusu beni umuduğum kadar etkileyemedi yönetmenin ilk flimi olduğunu düşünürsek eğer gayet güzel diyebiliriz sadece..

  Yinede yönetmenimizi kutlamak lazım

 36. mustang dedi ki:

  @cetin uygun
  En sonunda yavurlar kadar başarılı bir film yaptık! Psikolojik gerilimin maceraya dönüştüğü an!

 37. tankçı dedi ki:

  Son zamanlarda yapılmış olan en iyi Türk filmlerinden biri bence, emeği geçen herkese teşekkürler.
  Sınır karakolundaki psikolojiyi ve yaşamı en iyi şekilde anlatmaya çalışmış, nöbetçilerin nöbet sırasında soğuk havanın etksisiyle uyumalarından tutun, hava şartlarının kötü olmasından dolayı kış boyunca daha sonraları gelecek olan saldırıya karşı yapılan hazırlıklar çok güzel yansıtılmış. Ayrıca en önemlisi, bu ülkenin herhangi bir yerinde dalgalanan bayrak ve karakol can pahasına savunulabilmeli, hiçbir koşulda bırakılmamalı, bu açıdan tüyleri diken diken eden bir film.
  Sırf bu bayrak dalgalansın diye yıllarca şehit verdik ve vermeye devam ederiz.

 38. HMZYLMZ dedi ki:

  TANER BEY(ASKERLERİMİZİ DELİK DEŞİK EDİLMİŞ GÖSTERMEKTEKİ AMAÇ NEDİR.YIRTIK TÜRK BAYRAĞI PARÇALANMIŞ ATATÜRK BÜSTÜYLE NE ANLATMAK İSTENİYOR.BU FİLİM VATANDAŞLARIMIZI ASKERLİKTEN SOĞUTMAK KALEYİ İÇTEN FETH ETMEK İÇİN YAPILMIŞTIR.
  ) filmi izlerken ayıktın dime yani bi filim ancak bu kadar saptırılır ayakta alkışlıyorum seni BU FİLİM İZLEDİĞİM EN MÜTHİŞ TÜRK FİLMİYDİ FİNALİ OLAĞANÜSTÜYDÜ EMEĞİ GEÇEN HERKESE TEŞEKKÜRLER

 39. Mrt KM dedi ki:

  Asker bu kadar aciz olmaz. Baskın bu kadar kolay olamaz. Hiçbir asker gece karartma yapılması gereken bir anda lamba yakamaz.

  Ayrıca sabah olduğunda ölen PPK lı teröristin dimdik dizlerinin üstünde anıt gibi durması neyi anlatmaya çalışmaktır.

  Admin bey. Bu film belki bişeyleri anlatıyor. Ama gerçekler bu şekilde olmadı.

  1993 de bende o bölgedeydim ve kıyma haline gelmiş 300’e yakın pkklıyı gözlerimle gördüm. Hiç bu kadar aciz duruma düşmedi askerimiz ve benim tertiplerim. Abartmayın. şehit verdik ama bu çapulcular bizim 10 katımız kadar leş gömdü.

  Oraları bilmeyen yorum yapmasın. Sıkıysa sizde gerilla olun dağda ve onlarla çatışın. Film yapmakla yardımcı olmuyorsunuz.
  @admin

 40. admin dedi ki:

  Sizin görmediğiniz kadar çok çatışma gördüm merak etmeyin 🙂 O dağların ben her karışını,her adımında ne çıkacağını çok iyi bilirim.

 41. jöh dedi ki:

  merhaba arkadaşlarım kardeşlerim filmi cuma günü izledim güzel film yıllardır bunun hayalini kutdum hep bunun gibi binlerce filim çıkar bizim olaylarımızla tarihimizle ilgili bıkmıştık hep uyduruk abartılı amerikan sözde kahramanlık filimlerinden ve yahudi propagandası filimlerden nihayet şanlı milletin şanlı ordusuyla ilgili güzel bir film yapıldı ben senaryosunu yazandan oynayana set ekibinden asistanına herkeze yürekten teşekkür ederim emeklerine yüreklerine sağlık ben birzamanlar güneyoğudaki mücadeleye katılmış milyonlarca isimsiz kahramandan sadece biriyim filmi izleyince o günler aklıma geldi duygulandım şehit arkadaşlarım geldi gözümün önüne acı tatlı günler geldi ruhları şad olsun ve selam olsun silah arkadaşlarıma ve şimdi oralarda o dağlarda kışın yağan metrelerce karıa, yazın bayıltıcı sıcağa açlığa susuzluğa uykusuzluğa hasrete özleme dağlara vadilere patikalara yarıklara oyuklara mayınlara akreplere yılanlara sivrisineklere pusulara itlere hainlere çakallara rağmen yılmadan bıkmadan arslanlar gibi çarpışan yiğitlere HAKKARİ-ÇUKURCADAKİ sınır kartallarına selam olsun can kardeşlerime allah yardımcınız olsun….filme gelince oralarda askerlik yapmış biri olarak bazı şeyler eksik geldi intikal halindeyken beyaz karteksleri yoktu mesela yani kışlık kamuflajlar sonra içtima sahnesinde asker bandırma diye tekmil veriyordu askerde ilçe ismiyle tekmil olmaz balıkesir diye tekmil vermeliydi sonra karakol uyduruktu biraz mevziler felan öyleydi şu ölümsüz kahramanlardaki gibiydi karakolda irtibat hendekleri olur mevziler arasında veya taşlardan kayalardan duvar yapılır öyle ortalıkta keklik gibi gezilmez aldatma mevzileri olur mesela aşağılarda oralarda kukla gibi şeyler olur karakolun sağı solu belli değil ağır silah mevzi yukarıda olur yüksekte olur sonra teröristlerin yaklaşma istikametlerine mayın döşenir veya tenvir mayını bastıkları zaman patlar ortalık aydınlanr aydınlatma atmış gibi olur 40 asker deniyor ama ben 40 asker göremedim etrafta sonra teröristler roket kullanıyorlar roket atmak için maksimum 400 metre olması lazım 400 metre yaklaşanı nöbetçiler nasıl görmedi karakolda hiç roket olmazmı havan olmazmı yüzbaşı karakol emniyeti için hiçbirşey yapmadı timde çıkarmadı gece hareketli pusu için mantık hataları vardı bence mesela çatışma esnasında komutan karakoldan çıkamadı çatışmayı yönetmedi kitlendi kaldı o kadar komando çok şey yapardı bence bu bir film ama daha vardı böyle şeyler ama bu başlangıç inşallah daha güzelleri gelecektir birde oyun yapsalar bakın ruslar bile yaptı afgan savaşıyla ilgili 3234 rakımlı tepe mücadelesini anlatan 9 ncu bölük bilmem nesi diye inşallah birgün bizdede yapılır gençlerimiz amerikan propangadasına maruz kalmazlar saygılar…..

 42. jöh dedi ki:

  @Bir bilen
  merhaba askermisiniz gerçekten doğru söyledikleriniz bende katılıyorum

 43. İstanbul dedi ki:

  Nefes; kahraman Mehmetçiğin vatan savunmasında canı pahasına verdiği mücadeleyi anlatıyor. Nefes; Irak sınırındaki 40 askerin hikayesini anlatıyor. Nefes; Mehmetçiğin destansı öyküsünü anlatıyor. Nefes; bir askerin nöbet sırasında şehit edilmesi sonucu komutanın diğer askerleri nasıl motive ettiğini anlatıyor. Nefes; vatan evlatlarının Anadolu çocuklarının isimsiz kahramanlığını anlatıyor. Üstelik gerçekçi ve abartısız… Vatan müdaafasındaki bir askerin neler yaşadığını, duygularını, endişelerini, hüzünlerini, umutlarını kısacası sahip oldukları psikolojiyi bize “yalın” bir şekilde sunan filmin bütün oyuncularını ve emeği geçen herkesi can-ı gönülden tebrik ediyorum. Çok sevdiğimiz askerimize, bu “hatırlatmadan” sonra bir kez daha MİNNET duyduk…

 44. yunus dedi ki:

  Filmi bugün izledim. Gerçekten çok etkilendim. Bazen gözyaşlarımı tutamadım. Halen içimde hüzün ve gururu bir arada yaşıyorum. Orada yaşananları bilen biri olarak gerçekleri çok iyi yansıtan bir film olduğunu düşünüyorum.Her Türk’ ün bu filmi mutlaka izlemesini tavsiye ederim. Fakat 13 yaş altındaki çocuklarınızı lütfen götürmeyin! Filmde kanlı ve küfürlü bir takım sahneler olması nedeniyle sakıncalı. Karakollara yüzlerce terorist baskın oldu. Onlarca şehidimiz oldu. Bu olaylar Hollywood sahnelerindeki gibi olmuyor. Hayal dünyasında yaşamayalım. Bir film ancak bu kadar iyi yaşanan olayları canlandırabilirdi.
  Ayrıca filmin teröristleri yüceltme gibi bir amacı olduğunu düşünmüyorum. Film orada görev yapmış askeri personele danışılarak ve yaşanmış öykülerden esinlenilmiş. Bence olaylar çok iyi yansıtılmış.
  Filmin esas amacı yaşanan bu olayları kitlelere yaşatmak, en iyi şekilde anlatmaktı ve bunu başardı da.
  Bu bir film arkadaşlar sadece bir film.
  Türk Ordusu her zaman dünyada eşi benzeri olmayan fedakar, cesaretli, gururlu askerlerden oluşmuştur.
  Her Türk asker doğar! Vatan sana canım feda!
  Yapımcı ve oyuncularını tebrik ediyorum.Kaliteli bir filmdi.
  Teşekkürler…..

 45. mikail fransa dedi ki:

  iizledim ve guzel filmdi…ama keske islama daha fazla bagli olsaydi

 46. hayataağacı dedi ki:

  Hafta sonu Nefes filmini yüreğim yanarak izledim. İnanılmaz ve bizim göremediğimiz gerçeklerin sergilendiği bu filimden çok etkilendim. İçinde bulunduğumuz hassas dönemde, vurguları çok yerindeydi. Türk sineması açısından da ayrıca çok başarılı iyi bir film. Sonundaki karakol baskını sahnesi ve yarattığı etki müthişti. Askerimizin terör belesı ile dağlardaki mücadelesini bizim varlığımız için yaptıklarını biliyoruz. Buralarda evlatlarını yitiren şehitlerimizin ailelerinin acılarınını bir kez daha yürekten hissediyorum. Türk Ordusu ve Türk Askerine güveniyor ve öğünüyorum. Bu filmi herkes izlemeli.

 47. ayda dedi ki:

  Filmi yeni izledim. Son zamanlarda izledigim en etkileyici filmdi. Bir Türk filmi olması da ayrica gurur verici. Yönetmenin cok hassas bir konuyu cok yalın ama etkileyici ve aynı zamanda gercekci bir bakıs açısı ile ele alabilmesi hayranlik uyandırıcı. Ayrıca bunu yaparken sanatsal boyutu da hiç ihmal edilmeyecek cok büyüleyici bir film. Yönetmenin, oyuncuların, emeği geçen herkesin ellerine sağlık. İzlerken biz sıcak yataklarımızda huzur içinde uyurken bizler için gencecik yaşta hayatları sönen o gencecik insanlara biraz daha minnet duydum, onları ve yaşadıklarını biraz daha iyi anladım. Bizi bize hatırlatan ve bizi başkalarına anlatan yeni yapımlar olması dileğiyle…

 48. yıldız dedi ki:

  çok arastırılmamış gerçegi yansıtamamış bir film.ben bayanım askerlik yapmadım ama doğuda 5 yıl çalıstım olmamış. sahnelerde hava kosulları güzel yansıtılmış ama askerin psikolojisi ve tsk’nin yaptıgı işler tam yansıtılmamış deginilmiş ama tam gerçegi yansıtmıyor. acaba yönetmenimiz askerligini ordu evindemi yaptıki tam yansıtamadı.1-karakol basıldı sonrasında askeri takviye yapılmadı bumuydu tsk??? 2-telefonda dinlenildiklerini fark ettiler sinyal degiştirmediler neden 3- film TC. ile terörüstler arasında degilde bir askerle kod adı doktor olan terörüst arasında olmuş.4-asker teminatsız mal sahibimi olamk istiyor. yaptıgı isin karşılıgında maaşımı yukseltılmelı anlamadım. er askerler vatan borcunu öderken canları gittiginde babaları vatan sağolsun diyebilirken komutanlar maaşıma zam mı yapın diyorlar VATANI KORUMANIN BEDELİ VAR MI varsa bedeli ne???? bu filme giderken ne umutlarla gitmistim siyasetten uzak gercçekleri yansıtan bir film diye umut etmiştim ama olmamiş.umutlarıma parama ve zamanıma yazık oldu silah bulundu mertlik bozuldu anafikri olan bir film yapsaydınız kazandığınız para helal olurdu ama halkın bu hassas dönemdeki duygularını kullanarak bu filmi yapmış olmak YAKIŞMAMIŞ. bundan sonraki filmlerinizde başarılar

 49. uğur dedi ki:

  herkesin görüşü kendini bağlar, kimi der etkilendim, kimi der yetersiz.. filmi beğenmeyip batı menşeli saçma sapan filmleri öven kitleye selam eder bu yapım bence.. hiç bişey yapamadıysa, dört bi yandan boyunduruk altına alınmaya çalışan bu milletin gözünün içine bakarak “uyursan ölürsün..” diyor ve bi saniyede olsa bize bişeyleri hatırlamaya, düşündürmeye yöneltiyosa, ben burda kaybedersem sen istanbulda, ankarada kaybedersin diyorsa bu az şeymidir..

  sahi ya bu kalitede bişeyler devamlı yapılıyo dimi bu ülkede çok pardon!!!..

  ayrıca tabi mesajlar almak isteyenedir..burayı vatanı olarak görenleredir..

 50. Hasan Göl dedi ki:

  Çok duyarsız bir millet olmuşuz. Filme övgüler yağdırılıyor. Film tamamen Türk askerini aciz, korkak olarak gösteriyor. Bu filmle ilgili nasıl mantık yürütülüyor anlamış değilim. Bence izlenmemesi gereken filmlerden biri. Yorumu bile hak etmiyor. Şehitlerin kemikleri sızlıyor…

 51. admin dedi ki:

  @Hasan Göl

  Hasan bey siz filmi izlediğinize eminmisiniz? Türk Askeri’ni korkak gösteriyorsa neden sinema salonundaki o kadar Asker vayy be biz burada askerlik yaptığımızı sanıyormuşuz neler varmış meğer diyerek çıkıyordu acaba?

  Ayrıca Şehit’lerimizin kemiklerinin sızlamasına gelince;

  Sanırım gündemi pek takip etmiyorsunuz. Asıl Şehit’lerimizin kemiklerini sızlatan bu film değil,Açılım Adı Altında 3-5 Köpek Sürüsünün çobanları ile birlikte gelip Türkiye’ye burada paşa gibi karşılanmasıdır.

 52. ags318 dedi ki:

  Film çok güzeldi genel anlamıyla ancak birkaç yerinde abartılı ve saçma sapan sahneler (bilerek yada bilmeyerek) vardı…Mesela en başta koskoca karakolda rütbeli bir astsubay mı vardı da bütün suç neredeyse onun üzerine kaldı hiç m
  subay yoktu içtima alanında subay astsubay uzman herkez bulunur (nedense orada küçük düşürülmemek için belkide yzb’mın arkasına yerleştirdiler subayıma!!!
  **Hiç bir rütbeli o şekilde rütbesiz erat gibi uzun uzadıya tekmil vermez…
  Kutsal askerlik vazifesini yüceltmek amacıyla bazı grupların haklarını hiçe sayarak onları küçük düşürmeleri hiç de hoş değildi..
  **Subay düşmanı değilim ancak herkeze hak ettiği gibi davranılsaydı senaryoda daha güzel bir film olabilirdi…
  **Yine de türk sineması adına güzel bir yapım olmuş…

 53. ahmet dedi ki:

  FİLM GERÇEKTEN SÜPER YA İZLERKEN TÜĞLERİM DİKEN DİKEN OLDU.AMA HELAL OLSUN YÜZBASIYA ADAM GERÇEKTEN TAM BİR SUBAY.HELE O SON ÇATIŞMA SAHNESİ GERÇEKTEN MÜKEMMEL.ÖYLE FİLM ÇEKECEKLERİNE BÖYLE FİLM ÇEKSİNLER TAM OLSUN 12 DEN VURSUN :::::

 54. ecem dedi ki:

  fimi izledikten sonra burda yazılan bütün yorumları okudum we gerçekten ayakta alkışladım filmin bitişinde mükemmel bi filmdi bnce gözyaşlarımı tutamadımm ve türk olmanın onurunu yaşadım emegi geçen bütün oyunculara teşekkürler

 55. cansu dedi ki:

  filmi bugun abısı askerde olan bı arkadasımla ızledım,halıyle arkadasım gozyaslarına hakım olamadı,bende tabıkı.fılmı cok begendık.yorumları okurken bıle kotu oluyrm ..bende mete rolndekı yuzbasının oyunculugunu cok begendm,helede onun vurulma anı gozumun onunden gıtmıyo..emegı gecen herkesee cok cok tesekkr edıyoruz,elınıze yuregınıze saglık..

 56. sefanur dedi ki:

  bu zamana kadar bi çok film seyrettim fakat bu kadar gerçekçi sahneler görmedim.adeta filmin içinde bende vardım.bu çok gurur verici bişi bizler için oyuncular filmin konusu herşey mükemmeldi.filmde emeği geçmiş herkese teşekkürler..

 57. sündüs,dilek,pelin dedi ki:

  biz 3 üç arkadaşız sündüs,dilek ve pelin filme gitmedik ama çevremizden duydugumuza göre çok güzel bir filmmiş.inşallah nasip olurda gideriz.yüreginize sağlık…

 58. 1989/1 dedi ki:

  filmi hava değişimine geldiğimde izledim filmde gösterildiği gibiçok zor şartlar altında görev yapıyorlar fakat YAZIK OLUYOR be gençlere gerçekten yazık oluyor.çünki türkiye eskitürkiye değil atalarımızın bize emanet ettiği gibideğil neyse be yinede emeklerine sağlık… şafak 150:)

 59. Suburi dedi ki:

  Şimdi herhalde ben başka bir film seyrettim. Benim izlediğim film de bir Komando Yüzbaşı’sı bir kurşun bile sıkamadan öldü hemde pisikolojik bunlarımlari ile beraber. Onun sıkamadığı kurşunu eri sıktı “Doktor”a. Doktor da ayrı bir konu. Neden bir PKK teröristi için biçilen meslek doktorluk bu filmde? Ayrıca terörist başı ile yapılan telsiz konuşmalarında gayet samimi bir hava çizilerek “gidip okusaydın da millete faydan olsaydı” Bu replikleri hiç anlayamadim. Ayrica filmin sonunda gerçekleşen çatışmada hiçbir şekilde organize olamayan bir karakol askeri izledik. Bunuda hic anlayamadim. Esas muhimi Askerlerimizin her türlü ruh halini gosterirken. Nedense Doktor kod adlı terörist başının hiç yüzü gözükmüyor. Adeta ulaşılamaz bir meta. Ustelik golgesi askerimizin ustune bir karabasan gibi çöküyor. Ben başka bir nefes filmi seyrettim herhalde. Benim seyrettigim “esef filmi” idi. Ayrica neden o dönem icin askerin karakoldan çıkamayip hareketsiz kalisini, o dönemki devlet politikalarina bağlamıyor? Nasil askerin hareketsiz kılındıgını gostermiyor? Ayrıca, var olan bu nedenlerden dolayi ordaki katliamin oldugunu vurgulamıyor? Biz hep gorduk ki bu filmde pisikolojik travmalarindan dolayi şehit olan 40 asker. Üzüldüm. Bende askerlik yaptim. Ama boyle bu kadar şiiersel bir son gormedim. duymadim. Gerçeklerden bi nebze uzak kalmiş benim seyrettiğim Esef filmi. Bu film tam anlami ile bir açılım filmi olmus; rant filmi olmuş. Allah yapımcılarına bol kazanç versin ama Benim Mehmetçiğim hele hele Mavi berelim bu filmdeki değil.

 60. aslan aslantürk dedi ki:

  evet, çeviren arkadaş pkk lıydı sanırım.

  o nasıl övgüydü teröriste??? türk devletinin ne büyük acziydi, karakolun pkk lıların avucunda olması… her an baskın bekliyorlardı ama kendilerinden başka kimse yoktu… dr dedikleri iki paralık köpek tüm başrol oyuncularından daha karizmatikti… sonunda yüz başıyı da vurdurdular dr a… ferahlamışlardır, yani bir saniye önce bekleyen asker ateş etse, terorist yüzbaşıyı alnının ortasından dan diye vuramayacaktı… bu kadar kolaydı karakol basmak ve yüzbaşı vurmak, türk askeri öldürmek… hatta kahraman pkk lının biri karakola girdi üzerindeki fünyeyi patlattı, kendi öldü ama davasından ödün vermedi….

 61. alaf34 dedi ki:

  şovenist ve sadece gişeye oynayıp milliyetçi duyguları sömüren bir film olduğunu düşündüğüm için sinemaya gitmedim ama dvdsini alınca gerçekten yanıldığımı anladım.burdaki arkadaşlar pc kahramanlığı yaptığı için sürekli türkün türke propagandasıyla yaşadığı için gerçekleri saptırmayı seviyorlar. evet sen bir numarasın sen kahramansın nutukları demekle olmuyor. bu bir savaş ve şavaşın 2 tarafı vardır biri kahraman biri hain ama birilerinin haini aynı zamanda birilerinin kahramanıdır, o yüzden çeyrek yüzyıldır bu savaş bitmiyor. tebrik ediyorum yönetmeni, ha beğenmeyenlere emret komutanımı öneririm mustafa altınoklar türk askerini daha iyi tanıyor zira. birde şu kadınlar yorum yapmasın çünkü bakıyorum hepsi 40lı yılların alman kadınları gibi bedel ödemiyor sadece daha fazla istiyorlar.

 62. melike dedi ki:

  nefes filmini izlemedim ama çok güzel olduğunu duydum.nefesi seyretmedim ama şarkısını çokbeğendim………

 63. hatice alagöz dedi ki:

  ya çok süoer bir filmdi akıl alıcı izlemenizi tavsiye ederim ama benim anlamadım şurası niye doktoru öldürmediler keşekm onuda öldürseydiler herşey vatan için şehitlerimizin hepsini allah rahmet yelesin vatan bölünmezzzzzzz diğer hayattaki askerlerimiz saoldun allah yardımcıları oolsun onlarında askerler korkmayın güvendesiniz ne mutlu türküm diyene.