Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Ölünce Profilimiz Nereye Gidiyor?

Kaçınılmaz son.. Bir gün hepimiz öleceğiz, tatsız bir konu olsa da internet üzerindeki varlığımız ne olacak.

Facebook dijital bir mezar taşı yerine mi geçecek?

Fotoğraflarımız, mesajlarımız, yorumlarımız sayfalarda yayınlanıyor. Öldükten sonra bunların orada olması elbette çok trajik bir durum olacak, özellikle ölüm şeklimiz de trajedikse

Facebook bu durum ile ilgili bir kaç seçenek sunmuş, öncelikli seçenek bir anma sayfası. kişinin ölümünün haber verilmesi halinde hesabını bir anma sayfası haline getireceklerini kaydediyorlar. Facebook hassas bölümlere erişimi kısıtlayacağını vaad ediyor. Arkadaşları tarafından unutulmadan sonsuza kadar facebookta kalmak ancak görünülürlüğün kısıtlanması güvenilir bir seçenek olarak görünüyor.

Facebook ölen kişinin birinci dereceden yakınları tarafından gelecek hesabı tamamen kapatma isteklerini yerine de getiriyor. Bu durumun iletişim formu ile bildirilmesi gerektiği de ekleniyor.

Ölen kişinin yakınları hesaba erişmek için dava açmak durumunda. Davanın kazanılması halinde ölen kişinin profili bir başka kişiye devredilebiliyor.

Bu durumun benzeri daha önce yaşanmış. Sarhoş bir sürücüden kaynaklanan trafik kazasında hayatını kaybeden gencin annesi, oğlunun hesabının devam etmesini istediğinden mahkemeye başvurarak yetki almış, ancak yine de hesaba kısıtlı erişim hakkına sahip.

Bir diğer seçenek ise hesabı bırakmak istenilen kişiye login bilgilerini bırakmak, ya da otomatik hatırlama seçeneği ile şifreleri bilgisayara kaydetmek.

Facebook profillerimiz yaşarken olduğu gibi ölünce de tamamen isteğimize bağlı olarak yaşıyorlar. Ya bizimle birlikte ölüyor, ya da arkamızda bir anma duvarı olarak kalıyor.

Yoruma kapatılmış.