Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Plazma Ekran Teknolojisi


Plazma ekranlardaki her pikselde içleri özel bir gaz karışımı ile dolu düşük basınçlı, kapalı cam bölmecikleri bulunur. Bu küçük plazma bölmelerin ardında kırmızı, yeşil ve mavi renkli fosforlar bulunuyor. Bu bölmelere elektrik verildiğinde, bölmelerin içindeki gaz karışımı plazma haline dönüşüyor ve görünmeyen uv ışını yayıyor. Bu ışın renkli fosfor tabakalarına çarparak görünür hale gelir. Bu sayede görünür renk oluşur.

Plazmanın en önemli dezavantajı ekrandaki görüntü sabit kaldığında fosfor maddesinde oluşaniyon etkisininplazmanın parlaklık ömrünü azaltması. Bunu önlemek için alınan ISM adındaki koruyucu önlem sabit bir görüntü ekrana uzun süre yansıdığında aktifleşerek ekran parlaklığını kademe kademe düşürüyor. Bu işlem devamederse 10 dakika içinde ekran parlaklığı yarı yarıya düşüyor. Ancak işlem yavaş gerçekleştiği için göz bu durumu algılayamıyor. ISM teknolojisi sayesinde plazma ekranların kullanım ömrü uzuyor.
Yatay ve dikey 160 derece açıyla görülebilir olmaları plazmaların en önemli avantajlarından biri. Plazma ekranlar incelikleri ve ağırlıkları ile duvara asılarak yerden tasarruf sağlıyor. Manyetik alandan etkilenmiyor. Yüksek kontrast ve parlaklık oranlarıyla detayların daha net görünmesini ve aydınlık ortamlarda bile görüntünün rahatça izlenmesini mümkün kılıyorlar. Merkezden köşelere kadar mükemmel görüntü sunuyorlar. Oturma konumu ne olursa olsun kayıpsız görüntü sağlıyor.

Yoruma kapatılmış.