Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Uçan Arabalar Yolda

Noel Babanın kızağı gibi gerektiğinde yerde, gerektiğinde havada yol alan araçlar pek çok insanın hayallerini süslüyor. Bu fantezinin 5 yıl içinde gerçek olacağı tahmin ediliyor.

Uçan arabalarla ilgili yapılan çalışmalara göz atalım;

BMW ve Boeing işbirliği ile yapılan çalışmalarda 1500 uçan araba prototipi geliştirilmiş ve konu ile ilgili yapılan açıklamalar en son yapılan kahverengi prototipin uçtuğu yönünde. 27 defa uçuş denemesi yapılan bu prototipin bir depo benzinle 450 mil ilerlediği, saatte 115 mil hıza ulaştığı ve ancak yerde daha hızlı gidebildiği söyleniyor. 2 kişilik oturma yeri olan bu prototip havaalanından havalandırılarak bir otomobil garajına parkedilmiş :) 2011 yılının ikinci yarısında yeni ve daha gelişmiş bir prototipin yapılacağı bilgisi de basına verilmiş.

Bir diğer uçan araba projesi İsrail’den geliyor. Savaş için hazırlanan bu modelde ileri görüş hakimiyeti var ve askerleri kurtarma amaçlı düşünülmüş. Kuyrukta depolanan hava akımı ile bir helikopter gibi dikey iniş ve kalkış yapabilecekmiş. Bir minibüs büyüklüğündeki bu araç 155 mil hıza sahip, geliştirme ekibinin bir üyesi 2007 yılından beri bu proje ile ilgilendiklerini açıklamış.

Jetgiller çizgi filminde gördüğümüz otomobile benzer bir çalışmayı ise Kaliforniya’da Paul Moller adındaki bir mühendis hazırlıyor. Uçan daireyi andıran bir görüntüsü olan araç dikey ve yatay kalkış yapabiliyormuş. Performans beklentisi havada 100, yerde 300 mil olarak belirlenmiş ve araç 4 kişilik.

Londra’da yapılan bir çalışmada ise minik bir arabayı parasailn adlı kanatlara bağlayarak yapılmış. 4 saniyede 62 mile ulaşan ve parajet otomobil olarak adlandırılan araç Afrika’da denenmiş ve kumulların üzerinde bir kuş gibi uçmuş. Aracın havada bir sorunla karşılaşması halinde yere yumuşak inişle kayacağı söylenirken, 2010 sonunda satışa sunulması hedeflenmekte.

Uçan araba çalışmalarında en büyük sorun aracın boyutuymuş. Bir çok Avrupa ülkesi ve Amerika’da karayolu trafiğinde seyredebilecek araçlar için yasal sınır 3 metreden geniş olamıyor. Uçmak içinse daha geniş kanatlara sahip olunması gerekiyormuş. Bu yüzden düşünülen motorsiklet benzeri bir aletle helikopterin bileşimi olan diğer bir projede gyrocopter.

Yine Amerika’da çalışılan başka bir projede ise 2 metreye yakın kanat genişliği ile yasal sınırları zorlamayan, 1000 mile kadar yükselebileceği varsayılan 4 kapılı bir model. Uçabilir prototipin geliştirdiğini söyleyen mühendisler, 2011’de denemelerine başlayacaklarmış.

Yoruma kapatılmış.