Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Vuvuzela Yasaklansın

2010 Dünya Kupası Cuma günü başladı. Güney Afrika’da düzenlenen kupaya bilindiği gibi Meksika, Güney Afrika, Uruguay, Fransa, Yunanistan, Nijerya, Güney Kore, Arjantin, Slovenya, İngiltere, Cezayir, ABD, Sırbistan, Gana, Avustralya, Almanya, Kamerun, Japonya, Hollanda, Danimarka, Yeni Zelanda, Slovakya, Paraguay, İtalya, Portekiz, Kuzey Kore, Fildişi Sahili, Brezilya, Şili, İsviçre, İspanya, Honduras katılıyor.

2010 Dünya Kupası ilk gününde futbolla değil vuvuzela ile konuşuldu. Afrika’nın yerel çalgısı olan eskiden boynuzdan imal edilen ancak günümüzde uzun vir plastik boru şeklinde yapılan bir müzik aleti. Güney Afrikalılar için futbolun vazgeçilmezi olan ve rakip takımları afallatmaya yarayan bu çalgı bir arı kovanına girilmişçesine ses çıkarıyor. Binlerce kişinin aynı anda çalmaya başladığı vuvuzela ile televizyon karşısında bile rahat durmak mümkün değil. Kupayı televizyondan izlemeye çalışanlar bu duruma zor katlanırlarken stadda olanların durumu hayal edilecek gibi değil.

Vuvuzelanın futbol zevkini öldürdüğünü düşünerek yola çıkan bir kısım taraftar vuvuzelanın yasaklanması için bir http://www.banvuvuzela.com adlı bir internet sitesi kurdular. Oy vermek için e-mail adres onayı isteyen site kuruluşunun 2. gününde oy kullanan yaklaşık 54 bin kişiden 47 bin kişi vuvezela yasaklansın derken, 7 bine kişiye yakın bir topluluk ise vuvuzela kalsın diyor. Vuvuzela yasaklanır mı bilinmez ama her şekilde baş ağrıtacağı kesin.

Yoruma kapatılmış.