Yarışma ve oyun incelemeleri, hileleri üstüne tecrübeler başlık

Zynga Oyuncu Profillerini Açıkladı


Facebook ve MySpace gibi sosyal paylaşım sitelerinde yayınladığı oyunları ile zirveye oturan oyun şirketi Zynga oyuncu profillerini açıkladı. Buna göre oyunların popülerlik sırası da belli oldu. Zynga’nın en beğebilen ilk beş oyunu sırası ile Farmville, Mafia Wars, Cafe World, Fishville ve Zynga Poker olmuş.

Farmville oyununa günlük olarak 27 milyon giriş yapılıyor. Aylık giriş yapma sayısı 75 milyon. Oyunun toplam 118 milyon kullanıcısı var ki bu da Fransa’nın nüfusundan yüksek bir rakam. Oyuncuların yüzde altmışı kadın ve yüzde kırkı erkek. Oyuncular en çok kendi yerel saatlerine göre sabah 8-9 arasında oyunda oluyorlar. Oyuna giriş yapan kullanıcıların oyunda kalma süresi ortalama 33 dakika.İkinci sıradaki Mafia Wars oyununda günlük 7 milyon 300 bin, aylık 25 milyon giriş yapılıyor. Oyunda günlük 150 milyon işlem yapılıyor. Oyuna giren kullanıcılar günlük 20 dakikalarını buraya harcıyorlar. Oyuncuların yüzde yetmişi erkekken yüzde otuzu kadın. Oyuncular en çok kendi yerel saatlerine göre akşam 8-11 arası oyunda oluyorlar.
Üçüncü sırada bir restoran işletme oyunu olan Cafe World var. Günlük 9,5 milyon ve aylık 30 milyon oyun girişi var. Oyunda günlük 20 milyon burger pişiriliyor ve oyuncular bir günde birbirlerine 2.8 adet hediye gönderiyor. Cafe World oyuncuları günlük 1 saatten fazlasını oyunda geçiriyorlar. Söz konusu yemek pişirme işi olunca kadın oyuncuların yüzde yetmiş gibi bir oranle erkeklere üstünlüğü var. Bu oyun da Mafia Wars’la aynı saatlerde yani akşam 8-11 arası oynanıyor.
Dördüncü popüler oyun olan Fishville’de günlük 6 milyon, aylık 25 milyon giriş var. 13 milyon kişi her hafta düzenli olarak oyunu oynuyor ve günlük 6 milyon hediye gönderimi yapılıyor. Oyuncuların oyunda geçirdiği süre ile ilgili tam bir istatistik elde edilememiş. Oyuncular kendi saatlerine göre daha çok akşam 11 civarını tercih ederken, oyuncularda yüzde 60 kadın – yüzde 40 erkek oranı görülüyor.
Zynga’nın 5. popüler oyunu olan Zynga Poker’de günlük 6 aylık 25 milyon kullanıcı girişi yapılıyor. Zynga pokerin Facebook hayran sayfasında 9 milyon kişi var ve bu Micheal Jackson’ın fan sayfasından sonra en çok hayran olunan ikinci sayfa. Oyuncular yüzde 25 kadın, yüzde 75 erkek oranında. Kullanıcılar oyunda en az 45 dakika zaman geçiriyorlar. Oyunun en çok tercih edildiği saatler ise geceyarısından sabaha kadar olan tüm saatler.

Yoruma kapatılmış.