Afyon Aşçı Bacaksız Lokantası

Son zamanlarda sosyal medyada özellikle instagramda MasterChef jüri üyelerinden Mehmet YALÇINKAYA’nın esnaf lokantasından kovulması ile ilgili videolar paylaşılmaya başladı.
Hatta çeşitli haber siteleri dahi bunu haber yaptılar. Mehmet Şef’in kovulduğu bu esnaf lokantası Afyon’da bulunan meşhur Aşçı Bacaksız lokantasıdır. Burada katı kurallar vardır.
Aşçı Bacaksız nesillerden beri devam eden gelenek göreneklerle işletilen bir işletme. Burada sadece yemek olarak Kuzu Tandır yemeği yapılır. Ne zaman gitseniz, mutlaka önünde sıra vardır.
Yani ünü fazlasıyla duyulduğu için ve gerçekten de lezzet olarak üst düzey olduğu için, sürekli kalabalık olur. Aşçı Bacaksızın bazı meşhur gelenekleri vardır. Bunlardan bir kısmı, selam vermeden girerseniz yemek yiyemezsiniz, buçuklu porsiyon isteyemezsiniz, az yağlı ya da çok yağlı olsun gibi şeyler isteyemezsiniz. Hatta çoğu zaman 2. porsiyonu istediğinizde onu dahi alamayabilirsiniz. Mehmet Şef’te muhtemelen bunları bildiği için ve insanlara gösterebilmek için, bir nevi sosyal deney olarak bu yapılmaması gerekenleri yapıyor. Haliyle de kovuluyor. Afyon‘a yolunuz düşerse mutlaka uğramanız gereken yerlerden bir tanesidir aşçı bacaksız. Gerek lezzet olarak, gerek tarihi dokusu olarak, sizi mest edecektir.

Yorum yapın