Afyonkarahisar Ayazini Metropolisi

Afyonkarahisar’da son yıllarda Ayazini fazlasıyla ziyaretçi ağırlayan bir yer konumuna geldi. Burada yapılan çalışmalar sonucunda bir çok tarihi yer ve mekân gün yüzüne çıkarılarak, ziyaret edilebilme
imkanı sağlandı. Frig döneminden, Roma ve Bizans döneminden kalıntıların bulunduğu bu ören yerde her yıl turizm şenlikleri de yapılmaktadır. Afyon İhsaniye ilçesine bağlı olan Ayazini’de Kaya evleri, kaya mezarları, kilise, kale ve dünyanın ilk apartmanı olarak geçen bir alanda bulunmaktadır.
Geniş bir araziye yayıldığı için, neredeyse 1 gün boyunca gezilebilir durumdadır. Ayrıca köy içerisinde de yapılan restorasyon çalışmaları ile, taş evler yapılarak, gelen ziyaretçilerin oturup yemek yiyebilecekleri, çay kahve içerek dinlenebilecekleri alanlar da yapılmıştır.
Gezilecek alanların birbirine yakın olması, ziyaretçilerin çok fazla yorulmadan bir çok yeri görmesine olanak sağlamaktadır. Yine bölgeye yakın olan Emre Gölü’de ziyaret edilebilir durumda olup, Emre Gölü çevresinde Balon turu da yapabilirsiniz. Kapadokya’dan sonra burada da Sıcak Hava Balonları ile geziler yapabilirsiniz. Afyonkarahisar’ın İhsaniye ilçesine bağlı olan Ayazini Köyü Afyonkarahisar merkeze 32 km uzaklıkta olup, Afyonkarahisar Eskişehir yolunun 28. kilometresinde bulunmaktadır.

Yorum yapın