En İyi Afyon Sucuğu

Afyonkarahisar denilince akla ilk önce Afyon Sucuğu ve Afyon kaymaklı lokumu gelmektedir.
Eğer yolunuz Afyonkarahisar’a düşüyorsa, ve bunu çevrenizdekiler biliyorsa, sizden mutlaka Afyon sucuğu ya da Afyon kaymaklı lokumu isteyeceklerdir. Zaten piyasada da bir çok sucuk ya Kayseri Sucuğu ya da Afyon sucuğu adıyla satılır. Afyon’da birden fazla sucuk üreticisi olup, sucuk severler tarafından her biri tadıyla mutlaka ayırt edilebilir durumdadır. Kimisinin baharatı, kimisinin et oranı vb. bir çok farklar olup, damak tadına göre değişiklik göstermektedir.

Afyon’nun En İyi Sucuğu Hangisidir?

Yani uzun yıllardır Afyon’dan sucuk alırım, bir çoğunu da denedim. Senin için en iyisi hangisi derseniz, şüphesiz Merve Kasabı derim. Cumhuriyet sucukları, Ahmet İpek gibi meşhur markalar kadar pek bilinmese de, Afyon’un yerlileri Merve Sucuklarını bilirler ve genelde ben kiminle konuşsam bana Merve sucuklarını önermişlerdi. Daha önce farklı firmalardan alırken, bu öneriler sonucunda Merve kasabından alarak denedim. Gerçekten önerdikleri kadar vardı.
Hediye olarak götürdüğüm kişiler de bu zamana kadar götürdüklerim arasında en çok bunu beğendiklerini söylemişlerdi. Halâ Afyon’a yolum düştüğünde sucuk alışverişini buradan yaparım.
Afyon Merkez’de küçük bir kasap dükkanı olarak karşınıza çıkan Merve Sucuklarını sizde mutlaka denemelisiniz derim.

Yorum yapın