Yerden Isıtma Sistemi Kombi

Sitemizde daha önce yerden ısıtma ile ilgili bir çok yazı paylaştık. Yerden Isıtma kullanan olarak yorumlarımı, görüşlerimi paylaşmıştım. Bu paylaşımlar sonrası mail olarak bir çok soru geldi. İnsanlar ne yazık ki en büyük korkusu, yerden ısıtma sisteminin toz yaptığı söylentisi.
Bunu önceki paylaşımlarımızda açıklamıştık. Yerden ısıtma toz yapıyor mu? yazımı okuyabilirsiniz. Yerden ısıtma sistemi petekli ısıtma sistemine göre biraz daha farklı bir sistem olması nedeniyle,
kombi tercihi de buna göre değişiyor. Petekli ısıtmada kullanılan kombiyi yerden ısıtmalı bir sistemde kullanamayabilirsiniz. Kombinin kw değerleri bunu karşılamayabilir. Çünkü Petekli ısınma sisteminde sadece petekler varken, yerden ısıtma sisteminde evin neredeyse tamamı yere döşenen sıcak su boruları vasıtasıyla ısıtılıyor. Bu nedenle kombinin gücü de ona yeterli olması gerekiyor.
Zaten yerden ısıtmayı güzel kılan, Petekli ısınma sistemine göre avantajlı yapan da bu oluyor. Bastığınız her yer sıcacık oluyor. Bir evin zaten zemini sıcak olduğunda, evin kendisi de gayet sıcak oluyor. Bu nedenle toz yapıyor, çok kir çekiyor gibi söylemleri pek kafaya takmamak gerekiyor. Kesinlikle yıllardır kullanan birisi olarak, ısınmak istiyorsanız, yerden ısıtmayı deneyin diyebilirim.

Yorum yapın