Yerden Isıtma Sistemi Toz Yapıyor Mu? Isınması Nasıl?

Yaz ayının gelmesiyle birlikte, bir çok kişi evindeki doğalgaz tesisatı için işlem yaptırmaya başlamış durumda. Kimileri arızalı olan kombisini yaptırırken, kimileri değiştiriyor. Bazıları sıcaklık yeterli gelmediği için, ek petek koyarken, bazıları da ısıtma sistemini yerden ısıtma sistemine dönüştürüyor. Ülkemizde yerden ısıtma denilince ilk akla gelen, fazla toz kaldırıyor meselesi oluyor. Yani kulaktan kulağa yayılan en fazla dile gelen şey şüphesiz toz meselesi oluyor.
Bir sohbet ortamında yerden ısıtmalı evde oturduğunuzu söylediğinizde hemen ya çok toz oluyordur gibi kelimelere maruz kalabiliyorsunuz. Yaklaşık 5 yıldır yerden ısıtmalı bir evde oturan birisi olarak şunu söyleyebilirim ki, o kadar toz olmuyor. Petekli bir evde ne kadar toz oluyorsa, onun %10-15 fazlası kadar toz oluyor. Bunun sebebi de yerden ısıtmanın toz yapması değil, yerden ısıtmanın tozu sıcak hava ile yükseltmesi. Yani öyle toz toprak içerisinde yaşamıyoruz 🙂
Isınma konusunda ise kesinlikle petekli ısıtma sisteminden daha iyi ısıttığını söyleyebilirim. En azından eve girdiğinizde sıcacık yere basıyorsunuz, bu bile insanı ısıtıyor. Yani yerden ısıtma sistemi yaptıracak olanlara ben kesinlikle yaptırın diyebilirim.

Yorum yapın