Yerden Isıtma Toz Yapıyor Mu?

Yerden ısıtma ile ilgili ülkemizde kime soru sorsanız, ilk diyecekleri şey toz kaldırıyormuş olacaktır. Yani böyle bir bilgi yerleşmiş herkesin kafasına ve herkes gerçekten böyle olacağını düşünüyor. Halbuki yerden ısıtma toz kaldırır mı diye gidip bir kullanana sorsalar, en net cevabı alacaklar.
Peki gerçekten Yerden Isıtma Toz Yapar mı? Yıllardır yerden ısıtmalı bir evde oturan birisi olarak söylüyorum ki, hayır yerden ısıtma toz yapmaz, toz kaldırmaz. Petekle ısınan bir evde ne kadar toz oluyorsa, yerden ısıtmalı evde de o kadar toz oluyor. Bu doğru bilinen yanlışı düzeltmek gerek.
Yerden ısıtma, petekli ısıtma sistemlerine göre çok daha avantajlı ve çok daha fazla ısınma olanağı sağlıyor. Çünkü direkt olarak yerler ısındığı için, petek sistemi gibi hemen soğumuyor. Isınan hava da yukarı çıkması nedeniyle, petekli evlerde yerler buz gibi olurken, yerden ısıtmalı evde yürümekten zevk alıyorsunuz 🙂 Hele ki fayans döşenmiş olan yerler insanı mest ediyor. Bunca yıldır hiç sorununu görmedik, aksine faydasını gördük. Petekli evde otururken ısınamıyormuşuz, bunu anlamış olduk. Gerçekten ısı kaybı olmasın, evim iyi ısınsın diyorsanız, yerden ısıtma tam size göre.

Yorum yapın